Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində keçirilən “QS Avrasiya Forumu 2025” çərçivəsində Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə bu ölkənin daha bir nüfuzlu ali təhsil ocağı-Mirzə Uluqbəy adına Özbəkistan Milli Universiteti arasında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Özbəkistan Milli Universitetində baş tutan imzalanma mərasimində tərəflər iki ali təhsil müəssisəsinin cari fəaliyyəti, son illərdə əldə olunan nailiyyətlər, elmi və akademik istiqamətlər üzrə prioritet hədəflər barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparıblar. Görüş ikitərəfli əməkdaşlığın perspektiv istiqamətlərini geniş şəkildə müzakirə etmək üçün səmərəli platforma rolunu oynayıb.
Rektorlar Yaqub Piriyev və Inom Madjidov görüşdə Özbəkistan və Azərbaycanın dostluq münasibətlərinin təhsil və elm sahəsində də yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini xüsusi vurğulayıblar.
Görüş zamanı birgə ikili diplom proqramlarının təşkili, akademik mobillik imkanlarının genişləndirilməsi, professor-müəllim heyətinin doktorantlara elmi rəhbər kimi cəlb olunması, Scopus bazasında indekslənən nüfuzlu jurnallarda birgə elmi məqalələrin sayının artırılması, həmçinin mühəndislik, kimya və iqtisadiyyat sahələrində davamlı elmi əməkdaşlıq təşəbbüslərinin formalaşdırılması məsələləri ətraflı müzakirə edilib. Qeyd olunub ki, imzalanan memorandum gələcəkdə nəzərdə tutulmuş layihələrin həyata keçirilməsi, elmi-texniki və tədris sahəsində əməkdaşlığın yeni mərhələyə qaldırılması üçün möhkəm əsas rolunu oynayacaq.

A memorandum of understanding has been signed between Baku Engineering University (BEU) and another prestigious higher education institution, the National University of Uzbekistan named after Mirzo Ulugbek, within the framework of the "QS Eurasia Forum 2025" held in the capital of Uzbekistan, Tashkent.
At the signing ceremony held at the National University of Uzbekistan, the parties exchanged detailed views on the current activities of the two higher education institutions, achievements achieved in recent years, and priority goals in scientific and academic areas. The meeting served as an effective platform for a wide discussion of prospective directions of bilateral cooperation.
Rectors Yagub Piriyev and Inom Madjidov emphasized at the meeting that friendly relations between Uzbekistan and Azerbaijan are developing at a high level in the fields of education and science.
During the meeting, the issues of organizing joint dual degree programs, expanding academic mobility opportunities, involving faculty members as scientific supervisors for doctoral students, increasing the number of joint scientific articles in prestigious journals indexed in the Scopus database, as well as forming sustainable scientific cooperation initiatives in the fields of engineering, chemistry and economics were discussed in detail. It was noted that the signed memorandum would serve as a solid basis for the implementation of future projects and raising cooperation in the scientific, technical and educational fields to a new stage.