BMU rektoru şəhid ailəsi üzvləri və Qarabağ müharibəsi iştirakçıları ilə görüşüb
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Qarabağ müharibəsi iştirakçısı, eləcə də şəhid ailəsinin üzvləri olan tələbə və əməkdaşları ilə görüş keçirilib.
Şəhidlərimizin əziz xatirəsi yad olunduqdan sonra çıxış edən BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev görüşün Qələbənin beş illiyi ərəfəsinə təsadüf etdiyini, 44 günlük Vətən müharibəsinin Azərbaycan xalqının birliyi, dövlətimizin siyasi iradəsi və ordumuzun gücünün təntənəsi olduğunu bildirib. Rektor qeyd edib ki, Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti, müdrik rəhbərliyi, diplomatik bacarığı və dəmir iradəsi sayəsində Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tariximizin ən şanlı səhifələrindən birinə imza atdı, uzun illər işğal altında qalan torpaqlarımız azadlığa qovuşdu. Bu Qələbənin təkcə hərbi-siyasi deyil, həm də milli-mənəvi qələbə olduğunu deyən Yaqub Piriyev vurğulayıb ki, şəhidlərimizin qanı, qazilərimizin fədakarlığı və xalqımızın sarsılmaz iradəsi ilə qazanılan Zəfər müasir Azərbaycanın qəhrəmanlıq simvoludur. Dövlətimizin şəhid ailələri və müharibə iştirakçıları üçün geniş sosial proqramlar həyata keçirdiyini xatırladan rektor söyləyib ki, universitetdə təhsil alan, çalışan bu kateqoriyadan olan şəxslər daim diqqət mərkəzindədir. Görüşün məqsədinin həm də onların fikirlərini, qayğılarını dinləmək olduğunu sözlərinə əlavə edən Yaqub Piriyev universitetin hər zaman müharibə iştirakçıları və şəhid ailələrinin yanında olduğunu, onlara bundan sonra da təhsil və fəaliyyətlərində dəstəyin göstəriləcəyini bildirib.
Sonra Qarabağ müharibəsində iştirak etmiş BMU-nun maliyyə və təsərrüfat işləri üzrə prorektoru Mikayıl Zeynalov çıxış edərək münaqişənin tarixinə qayıdıb, döyüş xatirələrini bölüşüb, eləcə də müharibə iştirakçılarına və şəhid ailələrinə göstərilən dövlət qayğısından danışıb.
BMU-nun IV kurs tələbəsi, şəhid Osman Manafovun həyat yoldaşı Aysel Manafova çıxışında bildirib ki, bu cür görüşlər şəhid ailələri və qazilərin cəmiyyətin diqqətində olduğunu bir daha təsdiqləyir. O, göstərilən diqqət və hörmətə görə universitet rəhbərliyinə minnətdarlığını ifadə edib, şəhid adının daim uca tutulmasının gənclər üçün böyük mənəvi məsuliyyət daşıdığını vurğulayıb.
Görüş zamanı Vətən müharibəsi iştirakçısı olan tələbə və əməkdaşlar müəyyən təkliflərini səsləndiriblər. Rektor onları diqqətlə dinləyib, qaldırılan məsələlərin həlli ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verib.

Baku Engineering University (BEU) has held a meeting with its students and staff members who are Karabakh War participants as well as members of martyrs' families.
Speaking after honoring the blessed memory of our martyrs, BMU Rector Yagub Piriyev noted that the meeting coincides with the eve of the fifth anniversary of the Victory, and that the 44-day Patriotic War was a triumph of the unity of the Azerbaijani people, the political will of our state, and the strength of our army. The Rector emphasized that thanks to the far-sighted policy, wise leadership, diplomatic skill, and iron will of President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the Armed Forces of Azerbaijan wrote one of the most glorious pages in our history, and our territories that had been under occupation for many years were liberated. Stating that this Victory is not only a military-political but also a national-spiritual triumph, Yagub Piriyev stressed that the Victory achieved through the blood of our martyrs, the sacrifice of our veterans, and the unwavering will of our people is a symbol of heroism of modern Azerbaijan. Recalling that the state implements extensive social programs for martyrs' families and war participants, the Rector said that individuals from this category studying and working at the university are always at the center of attention. Adding that the purpose of the meeting is also to listen to their opinions and concerns, Yagub Piriyev stated that the university always stands by war participants and martyrs' families, and that support will continue to be provided to them in their education and activities.
Subsequently, Mikayil Zeynalov, BMU Vice-Rector for Financial and Economic Affairs, who participated in the Karabakh War, spoke by referring to the history of the conflict, sharing combat memories, and also discussing the state care shown to war participants and martyrs' families.
BEU fourth-year student Aysel Manafova, spouse of martyr Osman Manafov, stated in her remarks that such meetings once again confirm that martyrs' families and veterans are in the focus of society's attention. She expressed her gratitude to the university leadership for the attention and respect shown, emphasizing that keeping the name of martyrs held high carries great moral responsibility for young people.
During the meeting, students and staff members who are Patriotic War participants voiced certain proposals. The Rector listened to them attentively and gave appropriate instructions regarding the resolution of the issues raised.